Conference Archives > 2018


NASIG 2018 Logo

NASIG 33rd Annual Conference

Transforming the Information Community

June 8-11, 2018

Atlanta, Georgia

Thank you to our sponsors

Conference Schedule

List of Attendees (members only)

Vision Session Video: Soren Auer
Vision Session Video: Lauren Smith
Vision Session Video: Lisa Macklin

NASIG 2018 Schedule

A Attendee Event  B Board   K Break   T Breakfast   C Committee   D Dinner   F First Timers   M Forum   L Lunch   O Opening Reception   N Opening Session   P Preconference   R Registration   S Session   E Speakers event   G Student Mentoring   V Vendor Event   I Vision

June 7 • Thursday
  7:00am – 5:00pm R Registration
Meeting Planner Office I, Lower Lobby Level
  8:00am – 5:00pm P Preconference: A Beginner’s Guide to MarcEdit 7
Buckhead Ballroom I

Speakers: Terry Reese
  8:00am – 5:00pm P Preconference: Introduction to Serials Cataloging with RDA
Buckhead Ballroom II

Speakers: Steve Shadle
  8:30am – 5:00pm B Board Meeting
Library
 10:00am – 10:30am K Preconference: break
Buckhead Foyer
  3:00pm – 3:30pm K Preconference: break
Buckhead Foyer
June 8 • Friday
  7:00am – 5:30pm R Registration
Meeting Planner Office I, Lower Lobby Level
  8:00am – 5:00pm P Preconference: Linked Data for Serials
Buckhead Ballroom I

Speakers: Amber Billey, Robert Rendall
 10:00am – 10:30am K Preconference: break
Buckhead Foyer
  1:00pm – 3:00pm A User Group Meeting: Alma
Highland Ballroom III

Speakers: Chris Bulock
  1:00pm – 3:00pm A User Group Meeting: CORAL
Library

Speakers: Steve Oberg, Heather Wilson
  1:00pm – 3:00pm A User Group Meeting: Dimensions & Anywhere Access
Highland Ballroom IV/V

Speakers: Heidi Becker
  1:00pm – 3:00pm A User Group Meeting: The Pros and Cons of Discovery Layers for Today’s Library
Ivy I/II

Speakers: Beverly Charlot
  1:00pm – 3:00pm A User Group Meetings: Informal Round Table Discussion Groups
Azalea

Speakers: Melissa Belvadi, Martin Patrick
  1:00pm – 3:00pm A User Group Meetings: Print journals – Current Practices and Effectiveness
Highland Ballroom I/II

Speakers: Helen Monagle, Derek Wilmott
  1:00pm – 5:00pm P Preconference: Beyond “Set it and Forget it”: Proactively Managing Your EZproxy Server
Buckhead Ballroom II

Speakers: Jenny Rosenfeld
  3:00pm – 3:30pm K Preconference: break
Buckhead Foyer
  3:00pm – 4:00pm G Student Mentoring Orientation
Ivy I/II
  4:00pm – 5:00pm F First Timers Reception
Peachtree
  5:30pm – 6:30pm N Opening Session
Grand Ballroom II/III
  6:30pm – 10:00pm O Opening Reception
Grand Ballroom I

 

A Attendee Event  B Board   K Break   T Breakfast   C Committee   D Dinner   F First Timers   M Forum   L Lunch   O Opening Reception   N Opening Session   P Preconference   R Registration   S Session   E Speakers event   G Student Mentoring   V Vendor Event   I Vision

June 9 • Saturday
  6:00am – 7:00am A Fun Run
TBA
  7:00am – 8:45am T Breakfast
Grand Ballroom I
  7:00am – 5:00pm R Registration
Meeting Planner Office I, Lower Lobby Level
  7:30am – 8:45am E Speakers Breakfast
Azalea
  9:00am – 10:15am I Vision I: Sören Auer - Towards an Open Research Knowledge Graph
Grand Ballroom II/III

Speakers: Sören Auer
 10:15am – 10:45am K Break
Grand Ballroom Prefunction
 10:45am – 11:45am S Digital Preservation Task Force Update
Highland Ballroom I/II

Speakers: Shannon Regan Keller, Wendy Robertson, Kimberly Steinle
 10:45am – 11:45am S Information Sharing Pipeline
Highland Ballroom IV/V

Speakers: Violeta Ilik, Lukas Koster
 10:45am – 11:45am S The Future of Cataloging in a FOLIO Environment
Library

Speakers: Natascha Owens, Christie Thomas
 10:45am – 11:45am S The New Dimensions in Scholcomm: How a global scholarly community collaboration created the world’s largest linked research knowledge system
Grand Ballroom II/III

Speakers: Heidi Becker, Ralph O'Flinn, Dr. Robert Scott
 10:45am – 11:45am S Transforming the Quality of Metadata in Institutional Repositories
Highland Ballroom III

Speakers: Margaret Mering
 11:45am – 1:15pm L Lunch in the Vendor Expo
Grand Ballroom Prefunction & Grand Ballroom I
 11:45am – 3:45pm V Vendor Expo
Grand Ballroom Prefunction
  1:15pm – 2:15pm S An Ongoing Treasure Hunt - One library's practical experiences documenting post-cancellation perpetual access
Highland Ballroom III

Speakers: Arthur Aguilera, Nancy Sims Donahoo
  1:15pm – 2:15pm S Collection Management, Assessment, and Development: Reviving collections during LMS implementation
Highland Ballroom I/II

Speakers: Erin Ridgeway
  1:15pm – 2:15pm S Cultivating TALint: Using the Core Competencies as a framework for training future information professionals
Grand Ballroom II/III

Speakers: Marlene van Ballegooie, Jennifer Browning
  1:15pm – 2:15pm S Journal Collection Analysis and Evaluation for Outreach and More!
Highland Ballroom IV/V

Speakers: Nat Gustafson-Sundell, Evan Rusch
  1:15pm – 2:15pm S Navigating 21st-Century Digital Scholarship: Open educational resources (OERs), Creative Commons, copyright, and library vendor licenses
Library

Speakers: Christina Geuther, Rachel A. Miles, Heather Seibert
  2:30pm – 3:30pm S Cooperative Cataloging Projects: Managing them for best results
Highland Ballroom I/II

Speakers: Charlene Chou, Steve Shadle
  2:30pm – 3:30pm S Electronic Resources in a Consortial Implementation of Alma and Primo
Highland Ballroom III

Speakers: Chris Bulock
  2:30pm – 3:30pm S Knowledge Management for Collection Development: Transforming institutional knowledge into tools for selectors
Highland Ballroom IV/V

Speakers: Julia Proctor
  2:30pm – 3:30pm S Managing a Mass Collections Review from Assessment to Deselection
Library

Speakers: David Burke
  2:30pm – 3:30pm S Wrangle and Corral that License Agreement
Grand Ballroom II/III

Speakers: Carolyn Carpan, Alexis Linoski
  3:45pm – 5:00pm E Vendor Lightning Talks
Grand Ballroom II/III

Speakers: Alvaro Arias, Kristin Cunningham, Emily Farrell, Courtney Little, Ken May, Yung Murphy, Kait Neese, Jill Power, Wyatt Reynolds, Caitlin Sheeder-Borrelli, Kimberly Steinle, Emma Waecker
  5:00pm – 6:00pm E Great Idea Showcase
Buckhead Ballroom I/II

Speakers: Rachel Becker, Melissa Belvadi, Jamie Carlstone, Ernie Evangelista, Caitlin Harrington, Anita Kazmierczak, Megan Kilb, Courtney McAllister, Fiona McNabb, Jeffrey Mortimore, Faye O'Reilly, Erika Ripley, Karen Sheldon, Debra Skinner, Sofia Slutskaya
  5:15pm – 6:00pm E Student Spotlight Session
Grand Ballroom II/III

Speakers: Jonathan Olivas Gandarilla, Kendra Macomber, LaQuanda T. Onyemeh, Jordan Pedersen
  6:00pm – 10:00pm D Dine arounds/Dinner on your own
TBA
  9:00pm – 11:30pm A Late night social
Cascade

 

A Attendee Event  B Board   K Break   T Breakfast   C Committee   D Dinner   F First Timers   M Forum   L Lunch   O Opening Reception   N Opening Session   P Preconference   R Registration   S Session   E Speakers event   G Student Mentoring   V Vendor Event   I Vision

June 10 • Sunday
  7:00am – 8:45am T Breakfast
Grand Ballroom I
  7:00am – 5:00pm R Registration
Meeting Planner Office I, Lower Lobby Level
  7:30am – 8:45am C Committee Breakfast
Azalea
  9:00am – 10:15am I Vision II: Lauren Smith - Communities of praxis: transforming access to information for equity
Grand Ballroom II/III

Speakers: Lauren Smith
 10:15am – 10:45am K Break
Grand Ballroom Prefunction
 10:45am – 11:45am S Core Competencies at Every Stage
Highland Ballroom I/II

Speakers: Eleanor I. Cook, Angela Dresselhaus, Rebecca Tatterson
 10:45am – 11:45am S Ethical Dilemmas in Collection Development of Open Access Electronic Resources
Highland Ballroom III

Speakers: Amanda Echterling
 10:45am – 11:45am S From Content Creation to Content Delivery: Partnering to improve e-book accessibility
Library

Speakers: Melissa Fulkerson, JaEun Ku(Jemma), Jill Power, Emma Waecker
 10:45am – 11:45am S The Heart of the Cycle: How can Metadata 2020 improve serials metadata for scholarly communications and research?
Grand Ballroom II/III

Speakers: Juliane Schneider
 10:45am – 11:45am S The Transfer Code of Practice: Overview and Updates
Highland Ballroom IV/V

Speakers: Jessie Copeland
 11:45am – 2:00pm L Lunch (on your own)
TBA
  2:00pm – 3:00pm E Snapshot Session
Grand Ballroom II/III

Speakers: Susan Davis, Travis Hewgley, Matthew Jabaily, Colleen Johnson, Courtney McAllister, Molly Rainard
  3:00pm – 3:15pm K Break
Grand Prefunction
  3:15pm – 4:15pm S Bringing Social Justice Behind the Scenes: Transforming the work of technical services
Library

Speakers: Heidy Berthoud, Rachel Finn
  3:15pm – 4:15pm S Embedding Collective Ownership Into a Systems Migration
Highland Ballroom I/II

Speakers: Paige Mann, Sanjeet Mann
  3:15pm – 4:15pm S Licensing by Design: A system(atic) approach
Highland Ballroom III

Speakers: Michael Rodriguez
  3:15pm – 4:15pm S Serials Clerk to Dean - 20 years with a head in the clouds
Grand Ballroom II/III

Speakers: Jeff Steely
  3:15pm – 4:15pm S Using NASIG Core Competencies as a Framework to Develop Campus Support and Use of a New Institutional Repository
Highland Ballroom IV/V

Speakers: Jennifer L. Pate
  4:30pm – 5:30pm M Members Forum
Grand Ballroom II/III
  6:00pm – 10:00pm D Dine arounds/Dinner on your own
TBA
  9:00pm – 11:30pm A Late night social
Cascade
June 11 • Monday
  7:00am – 8:45am T Breakfast
Grand Ballroom I
  9:00am – 10:00am S Applying Statistical Methods to the Library Data Analysis
Highland Ballroom III

Speakers: Jia Mi, Yongming Wang
  9:00am – 10:00am S Come Together: Interdepartmental collaboration to connect the IR and library catalog
Highland Ballroom I/II

Speakers: Amanda Y. Makula
  9:00am – 10:00am S How We Talk About Assessment: A new framework for digital libraries
Highland Ballroom IV/V

Speakers: Caroline Muglia
  9:00am – 10:00am S MARC Metamorphosis: Transforming the way you look at eBook records
Library

Speakers: Jeannie Castro, Richard Guajardo, Matthew Ragucci, Melissa Randall
  9:00am – 10:00am S The Scholarly Commons
Grand Ballroom II/III

Speakers: Maryann Martone
 10:15am – 11:30am I Vision III: Lisa Macklin - Open Access: How Accessible Is It?
Grand Ballroom II/III

Speakers: Lisa Macklin
 11:30am – 12:00pm Closing Remarks
Grand Ballroom II/III
 12:30pm – 1:30pm B Board Meeting
Library