NASIG Task Forces


 


 

1988/9
Task Force to Develop a Serials Information Program for Library Schools (also called Continuing Education TF): Buzzy Basch, chair, John Tagler, Rita Broadway, Pency Murphy
Task Force on Numbers: John Riddick, chair

1989/90 Newsletter Task Force: Mary Beth Clack, Brian Scanlan, Tina Feick, Ann Vidor

1990/1 Task Force on Regional Seminars: Janice Lange, chair

1991/2 Self-publishing Task Force: Danny Jones, chair, Buzzy Basch, Rosanna O'Neil
Strategic Plan-Membership Survey Task Force: John Tagler, chair, Mary Beth Clack, Tina Feick, Cindy Hepfer, Jamie Hurley, Sharon McKay, Barbara Meyers, Phil Greene
Annual Conference Evaluations Working Group: Theresa Baker, Linda Golian, Martin Gordon, Pamela Morgan, Cecilia Tavares

1993/4 NASIG 2000: Mary Beth Clack and John Tagler, co-chairs, Adrian Alexander, Tina Feick, Cindy Hepfer, October Ivins, Birdie MacLennan, Teresa Malinowski, Barbara Meyers, Ann Okerson
Awards Task Force: Kit Kennedy, chair, Mary Beth Clack, Sylvia Martin, Charles May, Minna Saxe, Ann Vidor

1994/5 Conference Planning Committee Manual Task Force: Teresa Malinowski, chair, Jim Mouw, Jean Callaghan, Pat Putney, Susan Davis
Research Award Task Force: Charles May, chair, Rita Broadway, Cindy Clark, Sandy Gurshman, Pat Putney, Steve Savage
Horizon Award Task Force: Sylvia Martin, chair, Mary Devlin, Patricia Frade, Elizabeth Parang, Christine Stamison, Peter Whiting
Continuing Education Committee Task Force: John Tagler, chair, Adrian Alexander, Buzzy Basch, Carol Hawks, Cindy Hepfer, Kathy Meneely
Program Planning Committee Manual Task Force: Julie Gammon, chair, Bobbie Carlson, Michele Crump, Karen Darling, Susan Davis, Cindy Hepfer, Terry Horner, October Ivins, Teresa Malinowski
Conference Evaluation Form Task Force: Beverley Geer-Butler, chair, Ladd Brown, Teresa Malinowski, Jennifer Marill, Bea McKay, Marla Schwartz
Strategic Planning Task Force (formerly NASIG 2000): John Tagler, Mary Beth Clack, co-chairs, Barbara Hall, Cindy Hepfer, October Ivins, Birdie MacLennan, Barbara Meyers, Ann Okerson, Teresa Malinowski
Tenth Anniversary Task Force: Esther Sleep, chair, Kit Kennedy, Carol Magenau, Kat McGrath, Elaine Rast, Karen Zuidema

1995/6
Electronic Access Task Force: Marilyn Geller, chair, Ann Ercelawn, Birdie MacLennan, Steve Oberg, and Maggie Rioux

1997/8
Publications Program Task Force: Ladd Brown, chair, Leslie Horner Button, Mary Ann Sheble, Mary Fugle, Steve Savage, Maggie Rioux
Archives Task Force: Teresa Mullins, chair, Jane Hedberg, Sarah Tusa, Ellen Greenblatt
Task Force to Study Cooperative Efforts: Michele Crump, chair, Mary Buttner, Betty Landesman, Pamela Morgan, Marla Schwartz
Library School Outreach Task Force: Kat McGrath, chair, Judy Irvin, Judy Johnston, Ann O'Neill, Tracy Remington, Kay Teel

1998/9
Library School Outreach Task Force: Kat McGrath, chair, Janice Lange, chair (February 1999-), Judy Irvin, Judy Johnston, Ann O'Neill, Tracy Remington, Kay Teel
Electronic Communications Committee RFP (Request for Proposals) Task Force: Stephanie Schmitt, Donnice Cochenour, co-chairs, Beth Toren, Robb Waltner, Amanda Xu, Mike Randall, Dan Tonkery
Electronic Archiving Task Force: Marilyn Fletcher, chair
Program Planning Manual Task Force: Judy Luther, Cindy Hepfer, Sandy Gurshman

1999/2000
NASIGWeb Redesign Task Force: Beth Toren, chair
NASIG Poster Session Task Force: Lisa Macklin, chair, Jill Emery, June Chressanthis, Kate Manuel, Lisa Rowlin
ECC NASIGWeb Task Force: Beth Jane Toren, chair, David Bynog, Jie Tian, Mitch Turitz, Amanda Zu, and Yvonne Wei Zhang
Continuing Education Task Force: Priscilla Shontz and Eleanor Cooke, co-chairs, Michele Crump, Leighann Ayers, Alex Bloss, Kittie Henderson, Marsha Bennett
Strategic Plan/Vision Statement for 2010 Task Force: Beverley Geer, chair, Julia Gammon, John Tagler, Mike Randall, Kathryn Ellis

2000/1
Bilingual Focus Group: Steve Oberg, chair, Robert Endean-Gamboa, Lisa Furubotten, Jose Orozco-Tenorio, Elizabeth Parang, Pricilla Shontz
Strategic Plan/Vision 2015 Task Force: Tina Feick, chair
Outreach to Library Schools Task Force: Birdie MacLennan, Judy Irvin, Deberah England

2002/3
Strategic Planning Task Force: Carol MacAdam, chair, Evelyn Council, Tina Feick, Connie Foster, Julia Gammon, Judy Luther
     Survey Subcommittee: Joe Badics, Tschera Connell, Ann Doyle, Jill Emery, Diane Grover, Tim Hagan, Fred Hamilton, Teresa Malinowski, Susan Markley, Laura Morrison, Kathryn Wesley, Gerry Williams
Online Registration Implementation Task Force: Stephanie Schmitt, chair

2003/4
Speaker Reimbursement Task Force: Denise Novak, Bob Persing, Steve Savage, Joyce Tenney, Emily McElroy
Public Relations and Outreach Task Force: Steve Murden, chair, Peter Boyce, Christie Degener, Bob Schatz, Marla Schwartz

2004/5
Strategic Support Task Force: Katy Ginanni, chair, Clint Chamberlain, Bob Schatz, Lu Rossignol, Steve Shadle
Online Registration Team: Anna Creech, Marina Oliver, Stephanie Schmitt, David Bynog, Bonnie Parks, Fariha Griemes
History Task Force: Sheryl Williams, chair, Elizabeth Lowe, Peter Picerno, Sara Ranger, Rocki Strader
Anniversary Task Force: Gail Julian, chair, Beverley Geer, Deberah England, June Garner, Marty Gordon, Alice J. Rhoades
Mentoring Task Force: Alice Tucker, Kathy Brannon

2005/6
Anniversary Task Force: Gail Julian, chair, Deberah England, Marty Gordon, June Garner, Alice Rhoades, Bob Persing (resigned)
History Task Force: Sheryl Williams, chair, Elizabeth Lowe, Peter Picerno, Rocki Strader, Sara Ranger, Joyce Tenney, Board liaison.

2006/7
Library School Outreach Task Force: Sarah Sutton, chair, Linda Smith Griffin, Carole Green, Steve Oberg, Paoshan Yue, Kim Maxwell, Board liaison
RFP Review Committee:Rick Anderson, Chair, Gary Coker, Buddy Pennington, Char Simser, Bob Persing, Consultant
RFP/Outsourcing Task Force: Anna Creech, Step Schmitt, Buddy Pennington,
Dalene Hawthorne, Mary Page.

2007/8
Administrative Support Task Force: Katy Ginanni, Chair, Anne McKee, Steve Murden, Joyce Tenney, Alison Whitehorn, United Kingdom Serials Group
(consultant), Char Simser, Board liaison.

2008/9
Travel Reimbursement Task Force: Dan Tonkery, Ann Mitchell, Clint Chamberlain
25th Anniversary Task Force: Tina Feick, co-chair, Teresa Malinowski, co-chair,
Susan Davis, Christie Degener, Deberah England, Marty Gordon, Dan Tonkery, Sheryl Williams, NASIG archivist, David Winchester, Christine Stamison, Board liaison

2009/10
25th Anniversary Task Force: Tina Feick, co-chair, Teresa Malinowski, co-chair,
Susan Davis, Christie Degener, Deberah England, Marty Gordon, Dan Tonkery, Sheryl Williams, NASIG archivist, David Winchester, Christine Stamison, Board liaison
Core Competencies Task Force: Sarah Sutton, chair, Eugenia Beh, Steve Black, Susan Davis, Sanjeet Mann, Cynthia Porter
Telecommunications Task Force: Char Simser, chair, Derrik Hiatt, Selden Durgom Lamoureux

2010/11
25th Anniversary Task Force: Tina Feick, co-chair, Teresa Malinowski, co-chair,
Susan Davis, Christie Degener, Deberah England, Marty Gordon, Dan Tonkery, Sheryl Williams, NASIG archivist, David Winchester, Christine Stamison, Board liaison
Core Competencies Task Force: Sarah Sutton, chair, Eugenia Beh, Steve Black, Susan Davis, Sanjeet Mann, Cynthia Porter

2012/13

Core Competencies Task Force: Sarah Sutton, chair, Eugenia Beh, Steve Black, Susan Davis, Sanjeet Mann, Cynthia Porter

2013/14

30th Anniversary Task Force:  Eleanor Cook, chair, Karen Davidson, Christine Degener, Gaele  Gillespie, Paula Sullenger, Esta Tovstiadi, Jenni Wilson

Core Competencies:  Sanjeet Mann, chair, Eugenia Beh, Steve Black, Susan Davis, Cynthia Porter, Taryn Resnick

Vision and Mission: Steve Oberg, chair, Betsy Appleton, Patrick Carr, Tina Feick, October Ivins, Rick Anderson, Lauran Corbett 

2014/15

30th Anniversary Task Force:  Eleanor Cook, chair, Sara Bahnmaier, Karen Davidson, Christine Degener, Jeff Slagell, Esta Tovstiadi, Jenni Wilson 
Core Competencies:  Sanjeet Mann, chair, Eugenia Beh, Steve Black, Susan Davis, Cynthia Porter, Taryn Resnick

Vision and Mission: Steve Oberg, chair, Betsy Appleton, Patrick Carr, Tina Feick, October Ivins, Rick Anderson, Lauran Corbett

2015/16

Archives: Sara Bahnmaier, chair, Carol Ann Borchert, Eleanor Cook, Peter Whiting

Core Competencies: Sanjeet Mann, chair, Eugenia Beh, Steve Black, Susan Davis, Cynthia Porter, Taryn Resnick

Financial Planning: Whiting, Peter, Chair, Bacon, Virginia, Davis, Susan, Van Rennes, Rob

Scholarly Communications Core Competencies: William Joseph Thomas, chair, Sara Bahnmaier, Angela Dresselhaus,Julie Fielding,Char Simser, Andrew Wesolek

2016/17

Archives: Sara Bahnmaier, co-chair, Peter Whiting, co-chair, ;Carol Ann Borchert, Eleanor Cook

Digital Preservation: Wendy Robertson, chair, Liz Kupke, Shannon Regan, Ted Westervelt

Financial Planning: Susan Davis, co-chair, Peter Whiting, co-chair, Virginia Bacon Martin, Michael Hanson

Scholarly Communications Core Competencies: Andrew Wesolek, chair, Jason Boczar, Rachel Miles, Char Simser, Stephanie Spratt, Sarah Sutton, William Joseph Thomas

Strategic Plan Implementation: Joyce Tenney, chair, Virginia Bacon Martin, Carol Ann Borchert, Kittie Henderson, Betsy Hughes, Steve Kelley, Angie Thorpe